Komunikace – slovo, které je ve vztahu s Vaším klientem naprosto klíčové. Jenže komunikace zdaleka není jen o tom, co a jak někomu říci, ale především o tom, co z nás klient cítí, jak se u toho tváříme a jak u toho stojíme – ŘEČ TĚLA
Když s někým komunikujeme (potažmo s klientem), používáme kombinaci
– slov
– tónu hlasu
– řeč těla
Tyto tři části ale zdaleka nemají stejný význam, na což pracovníci v salonech velmi často zapomínají a málokdy kladou důraz na zlepšování neverbální komunikace. Ta má ovšem velmi silný vliv na úspěch v podnikání a prodeji.
Výzkumy totiž odhalily zajímavou skutečnost, jak vnímáme to, co nám druhý člověk říká:
– slova (jejich význam a sdělení) představuje pouhých 7% zprávy
– tón hlasu = 38% zprávy
– řeč těla = 55% zprávy
Jsem přesvědčen, že tuhle skutečnost jsme si mnohokrát vyzkoušeli všichni, kteří jsme někomu něco prodávali. Zamyslete se a vzpomínejte. Jak je možné, že když mluvíte o něčem, např. o nějakém produktu se zanícením a jste přesvědčeni o jeho kvalitě a účincích, protože jej sami používáte, téměř všichni, se kterými o něm mluvíte, si jej chtějí koupit?
A naopak, naučíte se pár vět o jiném výrobku, který máte třeba jen chvíli v nabídce. Znáte o něm jen základní údaje z prezentace a brožury a nabídnete jej úplně stejně klientům. Proč o něj skoro nikdo nemá zájem?
Tajemství se skrývá právě v tónu hlasu a řeči těla. Když jste o něčem přesvědčeni, hlas je daleko jasnější a optimistický. Postoj těla pak vzpřímený, vstřícný a sebevědomý. Dohromady to znamená, že Vám klient mnohem více věří!
Naproti tomu, když se něco jen naučíte a nevěříte tomu, co říkáte na 100%, podvědomě se člověk začíná vyjadřovat opatrněji a hlas je méně výrazný. Ramena se posunují dopředu, hlava jde níže a tělo se nahrbí a schoulí. Tzn., že posluchač jasně vycítí nejistotu a začne o Vašich slovech silně pochybovat.
Experti na komunikaci také upozorňují na to, že je třeba si uvědomit další věc. Řeč těla na pracovišti nebo v komunikaci s klientem podléhá určitým normám a očekávání, které jsou třeba dodržovat. Běžnou chybou se např. stává, že přátelské pracovní prostředí svádí k používání řeči těla jako doma nebo při zábavě se známými. Proto
Tak schválně. Jak se zrovna teď tváří kolegové nebo vy sami při pohledu do zrcadla?